| Print side |

Forside | Danish Open | Landsholdet | Kalender | Resultater | Rekorder | Kontakter
 

Damer, danske rekorder sat på langbane

Senest opdateret 5.marts 2017

 

 

Langbane

 

50 meter fri

Klasse

S1

Tid

Navn

Klub

Dato

Sted

S2

    

 

S3

1:19.70

Bente Aalling

Swim Team Esbjerg

13.10.98

Christchurch

S4

0.50.70

Karen Breumsø

Skovbakken

08.05.99

Esbjerg

S5

0:44.45

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

02.06.07

Århus

S6

0:47.73

Heidi Larsen

Næstved

09.09.95

Perpignan

S7

0:45.04

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

29.06.03

Gladsaxe

S8

0:32.53

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

19.08.13

Montreal

S9

0:30.82

Ricka Stenger

Swim Team Esbjerg

28.10.00

Sydney

S10

0:30.97

Mia Mortensen

IGF-Odder

04.07.04

Esbjerg

S11

     

S12

     

S13

0:32.37

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

18.03.16

Aarhus

S14

0:35.02

Louise Pedersen

Brøndby

03.06.01

Sheffield

 

100 meter fri

S1

 

  

  

  

 

S2

 

 

 

 

 

S3

2:52.58

Bente Aalling

Swim Team Esbjerg

16.10.98

Christchurch

S4

1:46.47

Karen Breumsø

Skovbakken

05.06.99

Sheffield

S5

1:33.39

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

02.06.07

Århus

S6

1:44.08

Heidi Larsen

Næstved

31.05.97

Berlin

S7

1:40.55

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

28.06.03

Gladsaxe

S8

1:08.92

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

18.08.13

Montreal

S9

1:08.45

Ricka Stenger

Swim Team Esbjerg

25.10.00

Sydney

S10

1:08.73

Mia Mortensen

IGF-Odder

03.07.04

Esbjerg

S11

     

S12

     

S13

1:11.30

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

30.04.16

Hjørring

S14

1:17.04

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

03.07.04

Esbjerg

 

 

200 meter fri

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

6:15.61

Bente Aalling

Swim Team Esbjerg

13.03.98

Greve

S4

3:43.25

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

23.10.00

Sydney

S5

3:14.58

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

10.03.07

Esbjerg

S6

3:41.26

Heidi Larsen

Næstved

31.05.97

Berlin

S7

3:36.43

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

06.03.04

Esbjerg

S8

2:31.24

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

06.03.15

Esbjerg

S9

2:33.21

Maria Lassen

Ringsted HIF

18.06.10

Berlin

S10

2:31.15

Mia Mortensen

AGF

24.06.05

Berlin

S11

     

S12

      

S13

2:38.98Camilla Aagaard I.H. Aalborg 04.03.17 Hjørring

S14

2:52.30

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

08.03.13

Esbjerg

 

400 meter fri 

S6

7:35.96

Heidi Larsen

Næstved

14.03.97

Turku

S7

7:38.23

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

07.06.02

Sheffield

S8

5:08.25

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

17.07.15

Glasgow

S9

5:25.38

Ricka Stenger

Swim Team Esbjerg

10.08.99

Braunschweig

S10

5:05.35

Gritt Barlund

KVIK Kastrup

06.09.95

Perpignan

S11

     

S12

     

S13

5:48.07 Camilla Aagaard I.H. Aalborg 05.06.15 Aarhus 

S14

6:03.05

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

13.03.05

Esbjerg

 

800 meter fri

S6

 

 

 

 

 

S7

 

 

 

 

 

S8

10:57.77 

Amalie Vinther 

Thisted Svømmeklub 

24.04.14 

Berlin 

S9

11:32.79 

Laura M. Christensen 

I.H. Aalborg 

05.06.16 

Brønderslev

S10

10:54.83

Mia Mortensen

AGF

23.06.05

Berlin

S11

   

  

  

S12

     

S13

 

 

 

 

 

S14

11:57.14

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

28.05.05

Århus

 

 

1500 meter fri

S7

 

 

  

 

 

S8

 

 

 

 

 

S9

21:54.89

 Laura M. Christensen

I.H. Aalborg

05.06.16

Brønderslev

S10

  

  

  

  

   

S11

  

  

  

  

  

S12

  

  

  

  

  

S13

  

  

  

  

  

S14

22:56.97

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

27.05.05

Århus

 

50 meter rygsvømning

S1

 

  

  

 

S2

  

  

   

S3

1:21.72

Bente Aalling

Swim Team Esbjerg

25.10.00

Sydney

S4

0:59.62

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

25.10.00

Sydney

S5

0:43.96

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

07.03.09

Esbjerg

S6

1:24.06

Cathleen M. Nielsen

Swim Team Esbjerg

10.03.12

Esbjerg

S7

0:58.49

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

06.03.04

Esbjerg

S8

0:50.42

Louise Winsley

Kolding Svømmeklub

18.03.16

Aarhus

S9

0:39.47

Maria Lassen

Ringsted HIF

06.03.09

Esbjerg

S10

0:52.46

Rikke Jensen

Sælungerne

10.03.12

Esbjerg

S11

     

S12

     

S13

0:41.34

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

06.06.15

Aarhus

S14

0:41.57

Louise Pedersen

Brøndby

15.08.99

Braunschweig

 

100 meter rygsvømning

S1

 

  

  

  

  

S2

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

 

 

S4

2:10.59

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

23.03.01

Esbjerg

S5

1:32.68

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

25.05.08

Berlin

S6

1:57.87

Heidi Larsen

Næstved

31.05.97

Berlin

S7

2:02.85

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

07.03.04

Esbjerg

S8

1:30.39

Pernille Thomsen

Solrød

27.10.00

Sydney

S9

1:17.73

Maria Lassen

Ringsted HIF

13.03.10

Esbjerg

S10

1:20.90

Gritt Barlund

KVIK Kastrup

20.04.96

Môlndal

S11

     

S12

     

S13

1:24.08

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

04.03.17

Kristiansund

S14

1:32.67

Louise Pedersen

Brøndby

19.06.99

Rask stævne

 

200 meter rygsvømning

S6

S7

 

  

 

 

 

S8

         

S9

2:56.20

Maria Lassen

Ringsted HIF

24.01.10

Lyngby

S10

       

S11

      

S12

     

S13

3:02.24Camilla AagaardI.H.Aalborg30.04.16Hjørring

S14

3:27.34

Louise Pedersen

Brøndby

26.05.01

Ballerup

 

50 meter brystsvømning

SB1

SB2

 

 1:25.84

 

 

Cecilie Kristiansen

 

 

Ringsted HIF

 

 

12.03.06

 

 

Esbjerg

SB3

1:01.14

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

26.05.07

Berlin

SB4

      

SB5

     

SB6

 1:18.66Louise Bast Aaby I.H.Aalborg03.03.17Hjørring

SB7

0:49.41

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

30.04.11

Berlin

SB8

0:39.18

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

06.12.03

Esbjerg

SB9

0:58.72

Rikke Jensen

Sælungerne

10.03.12

Esbjerg

SB11

     

SB12

     

SB13

0:42.14

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

29.01.16

Kristiansand

SB14

0:49.11

Susan Hansen

Ringsted HIF

10.03.12

Esbjerg

 

100 meter brystsvømning

SB1

 

  

  

  

 

SB2

2:58.49

Cecilie Kristiansen

Ringsted HIF

19.04.15

Berlin

SB3

2:28.84

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

24.06.05

Berlin

SB4

 

 

 

 

 

SB5

2:37.16

Heidi Larsen

Næstved

08.11.94

Slima

SB6

3:00.57

Louise Bast Aaby

I.H. Aalborg

01.07.16

Prag

SB7

1:48.62

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

16.08.10

Eindhoven

SB8

1:21.57

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

07.06.03

Sheffield

SB9

1:30.38

Ricka Stenger

 

24.08.96

Atlanta

SB11

 

 

 

  

 

SB12

 

 

 

 

 

SB13

1:33.35

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

19.03.16

Aarhus

SB14

1:46.76

Susan Hansen

Maribo HIF

06.03.09

Esbjerg

 

200 meter brystsvømning

SB4

SB5

  

  

 

   

SB6

      

SB7

 

  

 

  

 

SB8

2:53.89

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

28.06.03

Gladsaxe

SB9

3:36.87

Mia Mortensen

IGF-Odder

31.05.02

Århus

SB11

 

  

 

 

 

SB12

 

 

 

 

 

SB13

3:30.43

Camilla Aagaard

I. H. Aalborg

 17.04.15

Berlin

SB14

4:07.05

Anne Marie Skou

Odder

1992

?

 

50 meter butterfly

S1

    

  

S2

     

S3

1:18.67

Bente Aalling

Ribe

06.08.97

Badajoz

S4

0:57.49

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

03.08.01

Stockholm

S5

0:55.95

Anne-Dorte Andersen

Triton Ballerup

08.11.94

Slima

S6

 

 

 

 

 

S7

 

 

 

 

 

S8

0:38.23

Amalie Vinther

Thisted

23.05.13

Berlin

S9

0:33.96

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

27.03.04

Sydney

S10

0:37.50

Mia Mortensen

AGF

27.05.05

Århus

S11

  

  

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

0:34.45

Camilla Aagaard 

I.H. Aalborg 

04.03.17 

Kristiansand 

S14

0:41.83

Anne Marie Skou

Odder

1994

Slima

 

100 meter butterfly

 

 

 

 

 

 

S5

 

 

 

 

 

S6

 

 

 

 

 

S7

 

 

 

 

 

S8

1:19.89

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

06.08.14

Berlin

S9

1:15.51

Ricka Stenger

Swim Team Esbjerg

21.10.00

Sydney

S10

1:23.05

Mia Mortensen

AGF

24.06.05

Berlin

S11

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

S13

1:27.49

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg 31.01.16 

Kristiansand

S14

1:49.47

Nadja Joy Tønnesen

IHF

09.03.02

Hørsholm

 

 

200 meter butterfly

S8

 

  

  

  

 

S9

 

 

 

 

 

S10

 

 

 

 

 

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

 

 

 

 

 

S14

4:05.41

Nadja Joy Tønnesen

Haslev Svømmeklub

28.05.09

Berlin

 

150 meter individuel medley

SM1

     

SM2

      

SM3

3:33.89

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

17.07.03

Edmonton

SM4

2:47.84

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

15.09.08

Beijing

 

200 meter individuel medley

 SM3

4:56.49

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

06.12.03

Esbjerg

SM4

  

  

   

 

  

SM5

4:18.02

Anne-Dorte Andersen

Triton Ballerup

06.09.92

Barcelona

SM6

  

  

  

  

  

SM7

4:40.47

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

07.06.02

Sheffield

SM8

3:02.42

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

15.07.15

Glasgow

SM9

2:44.89

Ricka Stenger

Swim Team Esbjerg

20.10.00

Sydney

SM10

2:50.05

Mia Mortensen

AGF

25.06.05

Berlin

SM11

 

 

 

 

 

SM12

 

 

 

 

 

SM13

3:09.92

Camilla Aagaard

 I.H. Aalborg

19.04.15

Berlin

SM14

3:31.48

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

11.03.05

Esbjerg

 

400 meter individuel medley

SM8

6:35.61

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

25.04.14

Berlin

SM9

6:28.32

Laura M Christensen 

 I H Aalborg

 05.06.15

 Aarhus

SM10

 

 

 

 

 

SM11

 

 

 

 

 

SM12

 

 

 

 

 

SM13

 

 

 

 

 

SM14

7:26.08

Nadja Joy Tønnesen

Haslev Svømmeklub

01.06.07

Århus